X
تبلیغات
رایتل

فناوریهای شناسایی و ردیابی

بارکد ، RFID ، شناسایی با امواج رادیویی ، ردیابی ، ردگیری، ردیابی ماهواره ای ، GPS ، بینایی ماشین ، بیومتریک ، کارت هوشمند، سنسور

سیستم شناسایی اتوماتیک حیوانات

روشهای سنتی و قدیمی جهت شناسایی جانداران شامل پلاکهای الصاقی، خالکوبی و علامت گذاری بوده که این روشها دارای معایب بسیار زیادی بوده و در سیستم های مدیریتی و نظارتی اختلالاتی را ایجاد می نمایند. حال با توجه به پیشرفت علوم در جهان، سیستم های نوین جایگزین روشهای قدیمی گردیده و راندمان و بهره وری نیز بهمان میزان توسعه می یابد.در دو دهه اخیر تکنولوژی میکروچیپ تحول و تغییر عظیمی را در سیستم های شناسایی ایجاد نموده و بعنوان یک اساس شناسایی مکانیزه در جهان مطرح شده است. این تکنولوژی بر اساس شناسایی توسط امواج رادیویی استوار بوده و بدون نظارت و تفسیرهای نظری و شخصی انجام می پذیرد. میکروچیپ تنها روش شناسایی دائمی و مطمئن جانداران بوده که می تواند در کوتاه ترین زمان، جمعیت کثیری از جانداران را مورد شناسایی قرار دهد.این سیستم شامل سه بخش مهم: میکروچیپ، دستگاه بازخوان و بانک اطلاعاتی می باشد. میکروچیپ به عنوان اصلی ترین جزء به اندازه یک دانه برنج بوده که عاری از هر گونه منبع الکتریکی می باشد. میکروچیپ در زیر پوست جاندار کاشته می شود بطوریکه این عمل کاشت نظیر واکسیناسیون بوده و بسیار ساده و بدون درد انجام می پذیرد. هر میکروچیپ دارای یک کد اختصاصی بوده که در زمان ساخت توسط اشعه لیزر طراحی می گردد. این کدها غیر قابل تغییر و یا جایگزینی بوده و در تمام مراحل حیات جاندار به عنوان عامل دقیق شناسایی استفاده می شود. میکروچیپ در داخل محفظه شیشه ای که قابلیت تطابق با بافت زنده موجود را دارد قرار می گیرد این محفظه از ایجاد واکنش های ایمنی جاندار جلوگیری می نماید لذا میکروچیپ تا انتهای عمر جاندار در بدن بدون هیچ گونه عارضه ای باقی می ماند. دستگاه بازخوان، میکروچیپ را توسط امواج رادیویی فعال نموده و امواج برگشتی به دستگاه، کد اختصاصی میکروچیپ را تعیین می نماید. انواع دستگاههای بازخوان ثابت و قابل حمل در دسترس می باشد. کد اختصاصی میکروچیپ وارد سیستم بانک اطلاعاتی گردیده و اطلاعات جاندار از بدو تولد تا انتهای عمر آن نگهداری و ذخیره و پردازش می شود. در سال 1996 میلادی سازمان غذا و داروی ایالت متحده آمریکا- FDA تائیدیه استفاده از میکروچیپ قابل تزریق را در جانداران صادر کرده و در همان سال نیز سازمان USDA استاندارد اختصاصی محل کاشت میکروچیپ در هر جاندار را تعیین نمود. در سال 2001 میلادی نیز کمیته بین المللی ثبت حیوانات پس از آزمایشات اختصاصی، تائیدیه قانونی استفاده از این سیستم را اعلام نمودند. همچنین میکروچیپ ها تحت استاندارد های جهانی 9001 ISO طراحی و ساخته می شوند. در ایران نیز در سال 1382 سازمان دامپزشکی کشور پس از بررسی و مطالعه این تکنولوژی ، تائیدیه علمی و فنی را اعلام نمود.در حال حاضر این سیستم به طور وسیعی در کشورهای مختلف جهان نظیر آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا، آسیا، استرالیا، اقیانوسیه، آفریقا و خاور میانه استفاده می شود. این روش در کلیه جانداران اعم از بزرگ و کوچک نظیر اسب، گاو، گوسفند، طیور، آبزیان، ‌حیوانات آزمایشگاهی، حیوانات خانگی، حیوانات باغ وحش و بالاخره طبیعت وحش کاربرد دارد.
 

انواع تگهای مورد استفاده در شناسایی دام

 

سه نوع تگ در شناسایی دام مورد استفاده قرار میگیرند که همه از نوع غیر فعال هستند :

1 نوع اول به صورت گوشواره مانند بوده و پس از سوراخ کردن گوش دام در محل خود تثبیت میشود. خود تگها به دو نوع آویزان و تکمه ای تقسیم بندی می شود . این نوع تگها در سطح بسیار وسیعی مورد استفاده قرار می گیرند . از فوائد این تگ میتوان به برد بالاترآن نسبت به انواع کاشتی اشاره کرد

 

 .              


        

 

2- نوع دوم ، تگهایی هستند که زیر پوست قرار میگرند .این تگها به کوچکی یک دانه برنج هستند و توسط دستگاه کاشت ، همانند عمل واکسیناسیون به زیر پوست حیوان انتقال میابند و برای همیشه در جای خود باقی می مانند .

          

محل قرار گرفتن تگهای کاشتنی در حیوانات مختلف متفاوت است . این تگها در بخشی از بدن جاندار قرار میگیرند که با بافت بدن تلفیق شده و جزئی از بدن حیوان شوند ، در عین حال این تگها کاملا استریل هستند و هنگاه ورود به بدن ، هیچ واکنشی از سیستم دفاعی صورت نخواهد گرفت .

محل کاشتن این تگها در حیوانات کوچکتر مانند سگ یا گربه ، در ناحیه پشت گردن ، در امتداد ستون فقرات می باشد .

 در حیواناتی مانند گاو ، تگ را به زیر پوست گوش چپ تزریق می کنند .

 

پس از انجام کاشت در بدن حیوان ، با استفاده از دستگاه READER صحت قرار گرفتن و عملکرد چیپ را تست می کنند .

 

در واقع پس از انجام این مرحله ، هر کدام از دام ها دارای یک شماره منحصر بفرد شده اند که با استفاده از این شماره و  اطلاعات دام که به صورت آنلاین در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می گردد ، می توان در هر لحظه از زمان به همه مشخصات مورد نظر را  دسترسی داشت .

 

3- نوع سوم ، تگهای خوردنی هستند . این تگها از نظر شکل ظاهری شبیه تگهای کاشتنی هستند با اندازه ای بزرگتر و دامنه ارسال وسیع تر .این  تگها را درون ظرفهای سرامیکی قرار داده و به دام میخوارانند. ظرف حاوی تگ در معده دام قرار گرفته و بدون ایجاد مشکل تا انتهای عمرحیوان در جای خود باقی می ماند .

پس از مرگ دام نیز میتوان تگ را از معده خارج نمود و مجدد مورد استفاده قرار داد .

 

برگرفته از سایت کدایران

تاریخ ارسال: چهارشنبه 16 مرداد 1387 ساعت 15:45 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب
نظرات (1)
سه‌شنبه 2 مهر 1387 15:01
گلپایگانی [ ]
امتیاز: 0 0
لینک نظر
سلام
من از کارمندان بخش نرم افزار شرکت کدایران هستم
مطلب را خواندم فکر می کنم قسمت آخر را تصویر درستی انتخاب نکرده اید چون عکس مطلق به همان نوع زیر پوست است که توسط سرنگ و همانند تزریق واکس به دام تزریق می گردد به هر حال متشکرم مطلب خوانا و مناسب بود امیدوارم مقالات بعدی شمارا هم ببینم
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد