X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

فناوریهای شناسایی و ردیابی

بارکد ، RFID ، شناسایی با امواج رادیویی ، ردیابی ، ردگیری، ردیابی ماهواره ای ، GPS ، بینایی ماشین ، بیومتریک ، کارت هوشمند، سنسور

استفاده از فناوری RFID در صنعت فولاد

یک شرکت از کره جنوبی سیستمی را مبتنی بر فناوری RFID و با استفاده از زیر ساخت‌های نرم‌افزاری و مدیریتی شرکت IBM توسعه داده است که قادر است موقعیت پرسنل را در کارخانه Posco ردیابی کند. همچنین مدیران کارخانه را برای انجام امور مختلف از قبیل کاهش حوادث احتمالی، افزایش ایمنی پرسنل و بازدیدکنندگان و کنترل اتوماتیک روشنایی و کاهش مصرف انرژی یاری رساند.

Posco، چهارمین تولیدکننده بزرگ فولاد در دنیا، بیشتر از 500 نفر پرسنل در کارخانه تولید محصول در Finex (که در Pohang کره جنوبی واقع شده) دارد. با وجود تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین و فولاد مذاب، کارخانه حیطی پرخطر برای کارکردن است. برای اطمینان از ایمنی کارکنان و بازدیدکنندگان در کارخانه، Posco از سیستم مدیریت امنیت مبتنی بر فناوری RFIDاستفاده نموده است تا با استفاده از آن کلیه مکان‌های مهم کارخانه را نظارت و کنترل نماید. هر کدام از پرسنل و یا بازدیدکنندگان از کلاه ایمنی استفاده خواهند نمود که مجهز به تگ RFID فعال (دارای باتری) است که امکان ردیابی و مشاهده موقعیت افراد را در هر زمان خصوصا در شرایط وقوع حوادث مهم از قبیل آتش‌سوزی و یا نشت گاز فراهم می‌کند.

یکی از مدیران کارخانه می‌گوید: "اطمینان از ایمنی در محیط کارخانه حیاتی است و ما نیاز به سیستمی داشتیم تا بتواند کارکنان، بازدید کنندگان و حتی خودروها را نظارت و ردیابی کند و دسترسی آن‌ها را به محیط‌های پرخطر کارخانه محدود نماید. برای این منظور ما با شرکت IBM مشورت نمودیم تا راه‌کاری را برای رفع این مشکل ارائه دهد. این راه‌کار باید در شرایط محیطی کارخانه و وجود انبوهی از فولاد و فلزات، از دقت و کارایی بسیار خوبی برخودار باشد."

با وجود حجم زیادی از فلز در کارخانه، برد خواندن تگ‌ها کم خواهد بود و نیاز به استفاده از تگ‌خوان‌های بیشتر است. همچنین تگ و تگ‌خوان‌های مناسب و سازگار برای استفاده در این محیط فلزی و وجود دمای بالا مورد نیاز خواهد بود. تگ‌خوان‌ها در کلیه ورودی‌های مهم، راه پله‌ها و 12 طبقه تولید کارخانه نصب شده‌اند.

یکی از طراحان ارشد IBM می‌گوید: "این راه‌کار از دو جزء کلیدی تشکیل شده است: یکی فناوری شناسایی، ردیابی و موقعیت‌یابی لحظه‌ای (RTLS) مبتنی بر RFID و دیگری سرویس‌های میانی آگاه به موقعیت (LAS: Locating Awareness Services) است."

پرسنل و ماشین‌آلات مهم مجهز به تگ هستند. تگ‌ها دارای سریال منحصربفردی می‌باشند و در هر یک ثانیه سیگنالی را ارسال می‌کنند. تگ‌خوان‌ها این سیگنال‌ها را برای تشخیص موقعیت تگ دریافت نموده و این اطلاعات از طریق شبکه محلی (LAN) به سرویس‌های میانی LAS انتقال می‌یابند.

نرم‌افزار و سرویس‌های مدیریت رویدادها (با استفاده از شناسه منحصربفرد تگ و اطلاعات موجودیتی که تگ به آن تخصیص داده شده است) در هنگام ثبت جابجایی تگ، یکسری فرآیندهای پیچیده را انجام خواهند داد تا وضعیت ایمنی و عملکردی آن تشخیص داده شده و عملیات مناسب انجام گردد. در همین حال سیستم قادر خواهد بود گزارش‌ها و آمارهای لحظه‌ای مدیریتی و یا عملیاتی را در خصوص موقعیت و وضعیت موجودیت‌ها، روی نقشه و یا به صورت لیست ارائه نماید.

مدیر سیستم توضیح می‌دهد: "به عنوان نمونه اگر فردی به یک منطقه محدود شده که نیاز به استفاده از ابزار مونیتور گاز است وارد شود، سیستم ورود فرد را تشخیص می‌دهد. سپس سیستم تریگر رویدادی را برای انجام عملیات ترکیبی پردازش رویداد فعال می‌کند که تشخیص خواهد داد برای ورود به این منطقه نیاز به ابزار مونیتور گاز است. این ابزارها نیز دارای تگ هستند و که وجود یکی از آن‌ها در کنار تگ مربوط به شخص شناسایی خواهد شد و این کنترل مادامی که فرد در داخل محدوده است انجام خواهد گرفت. در هر زمان که سیستم تشخیص دهد که فرد مجهز به ابزار نیست، آلارم ایمنی فعال خواهد شد."

سیستم قادر است تا به یک سری رویدادهای مختلف را شناسایی و پاسخ دهد. از قبیل: رویداد سانحه، تشخیص سقوط ناگهانی، شرایط اضطراری، نقص ایمنی، تشخیص عدم همراهی بازدیدکننده توسط مسئول ایمنی، تشخیص حضور و یا عدم کارکنان و ...

یکی از مسئولین کارخانه اعلام نموده: "سیستم در مدت کوتاهی توانسته مزیت‌های قابل توجهی را برای بهبود ایمنی و شرایط کاری ارائه نماید. همچنین با استفاده از عملکرد خودکار کنترل روشنایی و تشخیص حضور و عدم حضور افراد در قسمت‌های مختلف کارخانه، در کاهش مصرف انرژی موثر باشد."


ترجمه: امیر رحیقی

منبع: سایت خبری RFIDJournal

www.rfidjournal.com

تاریخ ارسال: چهارشنبه 28 مهر 1389 ساعت 09:38 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب 0 نظر

شرکت مهندسی سامانه های فن آوران اطلاعات آرمان افزار (مسفا)

شرکت مسفا با هدف گسترش و توسعه کاربری تکنولوژی در زمینه ها و حوزه های مختلف آغاز به کار کرد و همزمان با آغاز به کار خدمات اپراتور دوم تلفن همراه کشور ،‌ به سبب روابط مناسب و گسترده در سطوح مدیریتی ، اقدام به راه اندازی واحد تحقیق و توسعه (R&D) در زمینه GPRS نمود که نتیجه آن تولید دستگاه ردیاب خودرو بلادرنگ و سامانه مدیریت ناوگان در بستر GPRS بود که توانست لوح افتخار ششمین نمایشگاه تجهیزات پلیسی ، ایمنی و امنیتی را در سال 1386 (IPAS 2007) از آن خود کند.
در ادامه تلاش های پرسنل مجرب شرکت ، مسفا موفق به تولید سامانه سنجش و کنترل از راه دور (Telemetry) در بستر GPRS شد که امروزه دستگاه های تردد شمار راداری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در 41 نقطه ایران با استفاده از این تجهیزات اطلاعات خود را به جای تخلیه دستی و ماهیانه ، به صورت خودکار و Real-Time به مرکز کنترل راه های کشور مخابره می‌کنند.
پیرو تلاش های شرکت مسفا در زمینه کاربرد GPRS ، شرکت کنترل ترافیک تهران در سال 1386 اقدام به عقد قراردادی جهت بررسی و امکان سنجی کنترل تجهیزات مدیریت شهری مشتمل بر پارکینگ ها ، تقاطع های هوشمند ، تردد شمارها و تابلوهای پیام متغیر ترافیکی در سطح شهر تهران با استفاده از GPRS نمود که با موفقیت به ثمر رسید.
بر اساس همین تلاش موفقیت آمیز شرکت مسفا قادر شد در چندین مقطع قراردادهایی را با شرکت کنترل ترافیک تهران در زمینه های مختلف منعقد نموده و خود را به عنوان یک مجری قوی و با دانش در مجموعه شرکت های طرف قرارداد شهرداری تهران معرفی نماید. چنانکه در 2 نمایشگاه حمل و نقل و خدمات شهری در سال های 1386 و 1387 در کنار حضور بیش از 20 شهردار و شخصیت مهم از نقاط مختلف کشور از جمله ریاست محترم ستاد تبصره 13 ریاست جمهوری ، شهردار محترم مشهد ، مدیرعامل محترم شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه ، ریاست پلیس راه های کشور ، معاونت محترم حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اقدام به بازدید خصوصی از غرفه این شرکت نمودند.
درحال حاضر ناوگان اتوبوس های شهری تهران در مسیرهای BRT1 ، BRT2 و BRT3 و ناوگان تعمیرات صحرایی شرکت محور ماشین (KOMATSU) و چندین ناوگان حمل سیمان ، مسافر و بار مجهز به تجهیزات مدیریت ناوگان شرکت مسفا بوده و همچنین ناوگان های متعدد حمل و پخش درحال بررسی و اجرای آزمایشی می‌باشند که امید است در روزهای آینده از جمله استفاده کنندگان محصولات مسفا باشند.
هم اینک شرکت مسفا نماینده انحصاری و تایید شده شرکت iWOW سنگاپور درخصوص تجهیزات مبتنی بر بستر GSM و شرکت Altina‌ تایوان درخصوص آنتن های GPS می‌باشد .
 

آدرس الکترونیکی: support@masfa.ir
تلفن و فکس : 14 - 88536612
آدرس: تهران ، خیابان احمد قصیر (بخارست) ، کوچه چهارم ، پلاک 4، واحد 11
http://www.radyabi.com

تاریخ ارسال: شنبه 24 مهر 1389 ساعت 09:11 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب 0 نظر

شرکت مهندسی صد در صد

شرکت مهندسی صددرصد با هدف گسترش و توسعه کاربری تکنولوژی در زمینه ها و حوزه های مختلف در کشود اتریش آغاز به کار کرد و با ارائه خدمات ردیابی و مکان یابی با  همکاری با شرکتهای باسابقه اروپا ارایه دهنده راه‌حل‌های جامعTelematics در دنیا می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.mygps.at مراجعه نمایید.

شرکت مهندسی صددرصد با در نظر گرفتن نیازهای کشور به راه‌حل‌های جامع در زمینه فن‌آوری اطلاعات و ارتباطات با هدف معرفی راه‌حل‌های تجربه شده در اروپا، قعالیت خود را از سال 1386 در ایران آغاز نمود

لازم به توضیح است با توجه به ماهیت مخابراتی تجهیزات مورد استفاده در این راه‌حل‌ها، شرکت ارتباطات کنترل فراگستر اقدام به دریافت مجوز‌های لازم از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بعنوان مرجع کشوری نموده‌است. 

  

نشانی : تهران، خیابان مطهری، خیابان سلیمان خاطر، کوچه اصلی پور، شماره 21، طبقه دوم 

تلفن : 88322517 (021)  

http://www.saddarsad.com 


ادامه مطلب ...

تاریخ ارسال: شنبه 24 مهر 1389 ساعت 09:03 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب 0 نظر

کالاهای وارداتی مورد تایید استاندارد دارای بارکد هستند

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، "نظام الدین برزگری" رییس موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، در نخستین نشست ضوابط فنی واردات که با حضور معاونین وزارتخانه ها برگزار شد در جمع خبرنگاران با اشاره به قانون ارتقای کیفی خودرو و تولیدات صنعتی گفت: قانون تصویب ارتقای کیفی خودرو در 23 خرداد برای تمام دستگاه ها ابلاغ شد تا از تولیدات صنعتی داخلی حمایت و به کالاهای بی کیفیت استانداردهای اجباری تعلق نگیرد.
وی ادامه داد: 630 قلم کالا مشمول استانداردهای اجباری قرار گرفتند که امید است با حفظ حقوق مصرف کنندگان جلوی واردات بی رویه گرفته تا مطرح شدن بحث ایمنی و بهداشت مردم اشتغال و صنعت ما مورد حمایت قرار گیرد.
وی در خصوص تاییدیه موسسه استاندارد در مورد کلیه محصولات تصریح کرد: براساس این قانون کلیه محصولات باید به تاییدیه موسسه استاندارد رسیده و در غیر این صورت توزیع آنها ممنوع است و کالاهایی که از مبادی رسمی وارد کشور نمی شود باید طبق سازمان استاندارد بازنگری شده و زیر نظر طرح طاها (اجرای طرح یکسان برای کالاها) قرار گیرند که هر کالایی که وارد کشور می شود برحسب موسسه استاندارد ارزیابی شود.
وی افزود: طی فرآیند ایرانکد باید کالاهای وارداتی را که به تاییدیه استاندارد رسیده بارکد دهد و بعد از ثبت سفارش در مبادی ورودی یک کد رهگیری برای کالاها نصب و با اجرای طرح طاها بتوان کالاهای قانونی را از غیرقانونی تشخیص داد.
برزگری تصریح کرد: برای کالاهایی مثل لوازم خانگی باید توسط سیستم RFID یک سری برچسب هایی درنظر گرفت که از طریق امواج مرکزی قابل شناسایی بوده است و کالاها را تا محل مصرف شناسایی کند.
وی استفاده از استاندارد معتبر بین المللی را ضروری دانست و گفت: در هر موردی که استاندارد ملی نداشته باشیم وارد کننده می تواند یکی از استانداردهای بین الملی را داشته و طبق آن کالا را وارد کشور کنند.
وی در پایان تصریح کرد: کالاهایی که بیش از 5 سال استاندارد دارند بازنگری شده و حدود 4 هزار و 500 مورد کالا تفکیک شده اند که امسال بازنگری می شوند

تاریخ ارسال: چهارشنبه 7 مهر 1389 ساعت 16:01 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب 1 نظر

خودروی خود را با تلفن همراه ردیابی کنید

دستگاه ردیاب خودرو ،که از طریق سیستم پیام کوتاه (SMS )بر روی تلفن همراه و دستگاه های GSM می تواند موقعیت مکانی خودرو را اعلام کند،در نهمین نمایشگاه ایپاس 2010 به نمایش در آمده است.
                   
به گزارش باشگاه خبرنگاران، این محصول شامل دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است که بخش سخت افزاری دستگاه بر روی خودرو نصب می شود و نرم افزار تلفن همراه نیز با سیستم JAVA بر روی اغلب گوشی های داخلی قابلیت نصب دارد.

بنابراین گزارش؛سیستم نوین موقعیت یاب خودرو،قابل استفاده در تمامی خودروهای خدماتی است و در حال حاضر بیشترین متقاضی این سیستم در صنایع دفاع پلیس امنیت،نیروهای انتظامی،رانندگی و بانک است ،که در جهت افزایش ضریب امنیتی و حفاظتی خودروهای آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

افرادی که از این سیستم برای اعلام موقعیت خودرو استفاده می کنند؛می توانند یک پیام کوتاه به مرکز پیام ارسال کرده و موقعیت خوردو از طریق پیامک برای آنها ارسال می شود.

گفتنی است؛هدف از ارائه این محصول،به حداقل رساندن سرقت خودرو و اطلاع از موقعیت خوردوهای سرقتی است.

تاریخ ارسال: چهارشنبه 7 مهر 1389 ساعت 16:00 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب 0 نظر