X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی

فناوریهای شناسایی و ردیابی

بارکد ، RFID ، شناسایی با امواج رادیویی ، ردیابی ، ردگیری، ردیابی ماهواره ای ، GPS ، بینایی ماشین ، بیومتریک ، کارت هوشمند، سنسور

جانداران زمین بارکد ژنتیکی می گیرند

دانشمندان پروژه ثبت بارکد ژنتیکی حیوانات و گیاهان را جهت شناسایی و نامگذاری ۱۰ میلیون گونه موجود زنده کره زمین آغاز کردند. آنها در مراحل اولیه روى پرندگان و ماهیان کار خواهند کرد تا جزییات آرایش ژنتیکى این موجودات را براى تمایز یک گونه از گونه دیگر به ثبت برسانند. پژوهشگرانى که در کنفرانس بین المللى ثبت بارکد حیات در لندن حضور یافته بودند، اذعان کردند تکمیل این طرح سالیان متمادى به درازا خواهد کشید. به گزارش بى بى سی، ریچارد لین، مدیر علوم موزه تاریخ طبیعى لندن در این باره گفت: حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار گونه در جهان شناسایى شده اند، ولى ما احتمال مى دهیم چیزى نزدیک به ۱۰ تا ۳۰ میلیون گونه در زمین زندگى مى کنند؛ ما متوجه شده ایم ثبت بخش کوتاهى از دى ان اى هر گونه از حیات در این سیاره امکان پذیر است.
با هزینه اى قریب به یک پوند براى هر آزمایش ژنتیکی، بسیارى از موجودات هر گونه براى ثبت بارکد ژنتیکى شان تجزیه و تحلیل خواهند شد. این اطلاعات سپس وارد یک پایگاه اطلاعاتى عظیم خواهد شد و کنسرسیوم بارکد حیات امیدوار است این بانک اطلاعاتى براى وصل شدن به کلیه اطلاعات مورد نیاز علوم در مورد موجودات خاص مورد استفاده قرار گیرد. آنگاه مى توان دستگاه هاى خاص و حتى نسل آینده گوشى هاى موبایل را مقابل هر موجودى گرفت تا با خواندن بارکد ژنتیکی، آن موجود را شناسایى کند. پروفسور دان یانزن، از دانشگاه پنسیلوانیاى آمریکا، مى گوید: مانند آن است که یک مامور پلیس مشاهده کند راننده اتومبیلى قوانین رانندگى را زیر پا گذاشته است و مامور فقط شماره پلاک اتومبیلش را دارد، اما با آن پلاک مى تواند صاحب خودرو و زمان خرید آن را شناسایى کند.وى مى افزاید: بارکد ژنتیکى دقیقاَ همین طور عمل مى کند. این بارکد را به مجموعه علومى که دانشمندان در
۲۰۰ سال گذشته گردآورده اند، متصل مى کند. محققان امیدوارند شناسایى میدانى موجودات به کمک بارکدهاى ژنتیکی، به خصوص براى افراد غیر کارشناس، بسیار آسان تر و سریع تر شود.
همچنین داشتن دانش کافى درباره هر موجود به یافتن پاسخ پرسشهاى بنیادین درباره بوم شناسى و تکامل کمک مى کند و ما را قادر مى سازد براى حفاظت از محیط زیست، سیاستهاى بسیار کارآمدترى اتخاذ کنیم. آن بخش از دى ان اى موجودات که قرار است در این پروژه به کار گرفته شود، در ژنى موسوم به سى او آى یافت مى شود که در سوخت و ساز کلیه موجودات زنده دخالت دارد، ولى در هرکدام با اندکى تفاوت رمزگذارى شده است.
مثلاً در انسانها، بارکدهاى سى او آى تنها با یک یا دو حرف از مجموع
۶۴۸ حرف الفباى دى ان اى از فردى به فرد دیگر متمایز مى شود. اختلاف انسان با شامپانزه حدود ۶۰ حرف و با گوریل ۷۰ حرف است. در ابتداى این پروژه بارکد ژنتیکى همه گونه هاى شناخته شده ماهیان به ثبت خواهد رسید. در حال حاضر گمان مى رود تعداد ماهیان در اقیانوسها ۱۵ هزار و در آبهاى شیرین ۸  هزار قطعه است. پروژه پرندگان نیز بارکد ژنتیکى ۱۰ هزار گونه پرنده جهان را تهیه خواهد کرد. در طرح سوم نیز ساختار ژنتیکى ۸ هزار گونه گیاه در کاستاریکا واقع در آمریکاى مرکزى شناسایى خواهد شد. این سه پروژه ۵ سال به درازا خواهد کشید.

منبع:روزنامه همشهرى-سایت آفتاب

تاریخ ارسال: چهارشنبه 28 فروردین 1387 ساعت 07:55 | نویسنده: محمد روهینا | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد